Co zrobić jeśli musisz pracować przed Świętami- poradnik z przymrużonym okiem

Co zrobić jeśli musisz pracować przed Świętami- poradnik z przymrużonym okiem

Święta już za parę dni, a Ty nadal nie masz ubranej choinki, kupionych prezentów, zrobionych zakupów, przygotowanego jedzenia albo zamówionego cateringu? A tu nie ma, kiedy, bo do 24 trzeba siedzieć w robocie. No i brak czasu na odpoczynek, bo tu fotel, biurko i współpracownicy, a w domu obowiązki i porządki. Marzysz o tym by się poobijać lub zająć sobą, tak by nikt nie zauważył, ale nie wiesz jak to zrobić? Chciałam zadać kilku grupom pracowników jedno, filozoficzne, powtarzane od wieków pytanie – Jak zarobić, aby się nie narobić? – Ci jednak nie mieli czasu, aby ze mną porozmawiać, gdyż byli zbyt zapracowani. Księgowi nie mogli oderwać się od podliczania kosztów z faktur wystawionych za prezenty. Informatycy odmówili, ponieważ masowo rozsyłali elektroniczne kartki i e-maile z życzeniami do bliskich. W dziale marketingu nikt nawet nie pokwapił się, aby odejść od komputera. Wszyscy skrupulatnie przeglądali i analizowali najlepsze oferty z działów gastronomi i suwenirów. Pomyślałam, ze może, chociaż personel sprzątający znajdzie dla mnie czas, jednak, kiedy weszłam do jednego z biur, zostałam pogoniona pod pretekstem nagłego zlecenia pakowania prezentów. Sama, więc postanowiłam sporządzić dla was listę kilku propozycji odpowiadających na nasze pytanie.

Udawaj zmęczonego pracą

Jeżeli pracujesz przy komputerze, ale zadania są zbyt nurzące, albo można je zrobić później – zrób je później. Przecież daty Wigilii nikt nie przełoży, a prezenty same się nie kupią. Przeglądając jednak witryny internetowe czy sklepy online, nie zapomnij, ze inni mogą Cię obserwować. Ziewnij od czasu do czasu, powzdychaj ze zmęczenia, podrap się po głowie albo zawieś na parę sekund, opierając brodę na rękach. Niech inni współczują Ci Twojej ciężkiej i nudnej pracy, kiedy Ty będziesz głowić się nad prezentowym dylematem.

Pamiętaj o skrótach klawiszowych

No jasne, że film czy serial na Netflixie lub innej platformie jest ciekawszy niż praca, a słodkie kotki i szczeniaczki same się nie obejrzą. No i przecież trzeba znaleźć inspirację na świąteczny makijaż i fryzurę. Jeśli masz słuchawki, to nic Ciebie nie ogranicza poza wścibskimi pracownikami albo klientami. Zapamiętaj kilka ważnych skrótów klawiszowych, które ułatwią CI trudny, biurowy żywot. Ctrl+Tab przełącza pomiędzy otwartymi oknami w WIndowsie.

Alt+F4 natychmiast zamyka otwarte aktualnie ono.
Przycisk Windows włącza menu komputera, które o ile masz ustawiony tryb kafelkowy zasłoni, to, co aktualnie masz na ekranie.
Sprawdź również patrząc na symbole znajdujące się na klawiszach klawiatury, które z nich (głównie od F1 do F12) odpowiadają za natychmiastowe wyłączenie ekranu albo wyciszenie dźwięku.
Jeden, szybki ruch może być niezawodny, kiedy pojawi się ciekawskie niebezpieczeństwo.

Zaprzyjaźnij się z informatykiem

Niektórzy pracodawcy życzą sobie, aby historia przeglądania stron była zapisywana i monitorowana. Jeśli chcesz jednak się wychillować w miejscu pracy, to zakoleguj się z informatykiem, aby ten w zamian za piwo czy wspólne plotki przymykał oko na to, co robisz w sieci poza pracą i wykasowywał to z historii. Przecież Musisz zadbać w pracy o swój dobry nastrój, a przy okazji zyskasz nowe towarzystwo.

Ciekawość, to pierwszy stopień do odpoczynku

Przecież nic złego nie robisz pytając współpracowników, co u nich słychać i podpytując o zdrowie, humor, pogodę czy plany na popołudnie. To tylko czysta troska i najzwyczajniej w świecie próbujesz być miły. To nic, ze czas się kurczy jak sweterek po praniu, ale przecież tak w połowie rozmowy się nie urywa. No i jeśli powiesz komuś, kto ma jeszcze tyle do opowiedzenia, ze obowiązki wzywają, to ten ktoś może poczuć się zlekceważony. Poświęć swój czas pracy na pogłębianie relacji z pracownikami. Dobrze jest (nie)pracować w miłej atmosferze.

Zabierz dokumenty na spacer

Taka ładna pogoda, aż się prosi o wyjście z biura czy odstąpienie od zdalnej pracy, a Ty w tych zimnych, czterech ścianach. A nie masz przypadkiem jakichś listów do wysłania lub dokumentów do dostarczenia? To fantastyczna wymówka, aby ruszyć nieśpiesznym krokiem na pocztę przypadkowo okrężną drogą. Ewentualnie wstąpienia do sklepu, bo może za ten czas zmniejszy się kolejka. Dotlenienie się dobrze wpłynie na koncentrację i dalszą pracę.

Kreatywne dokumenty

Czy wiesz, ze istnieją wtyczki, które po uruchomieniu sprawią, ze przeglądane przez Ciebie strony internetowe będą wyglądać jak dokumenty w PDF’ie? W Internecie możesz znaleźć konwertery, które sprawią, że każda strona będzie wyglądała jak dokument. Przecież jesteś poważnym, zapracowanym człowiekiem, który tonie w papierach albo plikach i nie masz czasu na przeglądanie śmieci.

Pilny druk

Zawsze miej przygotowany dokument do druku i włączoną drukarkę. Kiedy tylko ktoś śmie zakłócić Twój odpoczynek, albo przeszkodzi w załatwianiu pilnych, prywatnych spraw, przeproś go, mówiąc, ze właśnie musisz coś wydrukować i wypełnić i odpal drukowanie, a potem zagłęb się w lekturze. A jeśli tym zajęciem jest czytanie książek czy gazet, pamiętaj, ze te równie dobrze sprawdzają się w e-bookach i nie musisz ich kitrać pod biurkiem w wersji papierowej.

Dobry ubiór budzi szacunek

Nawet, jeśli jesteś największym leserem, spraw, aby nikt nawet nie próbował się tego domyślić. Niech inni mają respekt do Twojego lenistwa, niech wiedzę, ze jest ono solidnie wypracowane. Niech Twój ubiór mówi sam za siebie. DO poważnej pracy ubiera się jak należy, a więc elegancko lub oficjalnie. Zachowaj pozory gotowości na spotkanie lub służbowe wyjście.

Zmęczony? – Zdrzemnij się!

Twarde powierzchnie świetnie wpływają na kręgosłup. Jeśli jesteś sam w biurze czy gabinecie, rozprostuj kości na mięciutkich dokumentach, a jeśli posiadasz dywan, to właśnie na nim, a z dokumentów uczyń poduszkę. Ułóż się pod drzwiami i nieestetycznie rozłóż jeszcze parę segregatorów i inne przybory. Jeśli ktoś będzie chciał do Ciebie zajrzeć, to obudzi Cię pukaniem tuż nad uchem lub w gorszym przypadku szturchnie drzwiami. Wydaj okrzyk bólu, jakby właśnie Cię uderzył, a Ty przecież rozpaczliwie i z wściekłością poszukujesz zagubionego dokumentu. Może ten pechowiec zlituje się nad Twoim nieszczęsnym losem i pomoże Ci posprzątać ten bałagan.

Należy Ci się urlop

Sprawdź, kiedy zaczynają się święta i zaplanuj swoje wolne tak, aby zamiast długich weekendów mieć całe tygodnie. Wziąć 3 lub 4 dni wolnego, a 5, to jednak zasadnicza różnica. Przecież w domu tyle do zrobienia, a odpoczynek należy Ci się jak psu buda. Pamiętaj, że zostałeś zatrudniony nie tylko dzięki doświadczeniu i umiejętnościom. Docenili Cię za twój spryt i kreatywność, Dzięki którym teraz operatywnie ułożysz sobie plan odpoczynku.

Spokojne przerwy

Pośpiech jest szkodliwy. Szkoda wyrzucać niedopalonego papierosa, tylko, dlatego, ze czas przerwy się kończy. Niezdrowo jeść drugie śniadanie w pośpiechu, bo wszyscy wiemy, ze to źle wpływa na trawienie, a jak z kolei będziesz jeść w ruchu, to możesz się pobrudzić, a głupio w miejscu pracy wyglądać jak niechluj. Skończ, co zacząłeś, niech wszyscy widzą Twoją dokładność i perfekcję nawet na przerwach. Muszą być dumni, ze zatrudnili tak przykładną osobę. Do tego ten zdrowy tryb życia – trudno już, ze musisz często wychodzić do toalety, a tam masz czas na lekturę gazety czy scrolowanie Facebooka – ale przecież nawadnianie się, uzupełnianie płynów i witamin jest bardzo ważne.

Tym zdrowym i przykładnym akcentem kończę ten przyjemny i pożyteczny artykuł, dzięki któremu mogłam oderwać się od poważnych obowiązków. Mam szczerą nadzieję na to, ze weźmiecie wymienione w nim porady do serca i wykorzystacie w praktyce, jak zawodowi profesjonaliści. A na nadchodzące święta życzę Wam zasłużonego odpoczynku i abyście spędzili czas z rodziną, zamiast przeglądać Internet, bo nie będziecie mieli, co robić w pracy.

Monika BPO Network