
👩💼 Zatrudnienie osób z niepełnosprawnościami – Polska vs UE
W 2022 r. w UE żyło ok. 42,8 mln osób w wieku 20–64 deklarujących niepełnosprawność, z czego tylko 50,7 % było aktywnych zawodowo, zaś różnica w zatrudnieniu między osobami z niepełnosprawnością a bez niej wynosiła ok. 21,4 punktów procentowych . W tym samym czasie w Polsce odsetek osób z niepełnosprawnością w wieku produkcyjnym wzrósł z 21,8 % (2010) do 28,5 % (2020) – jednak w tym samym okresie zatrudnienie osób bez niepełnosprawności rosło dużo szybciej (z ok. 68,7 % do 78,6 %), co skutkowało wydłużeniem luki zatrudnieniowej z ok. 47 % do 50 % .
Aktualnie w Polsce działa ok. 477 tys. osób z niepełnosprawnością zatrudnionych w sektorze przedsiębiorstw (stan na czerwiec 2023), z czego 22 % pracuje w sektorze publicznym, a większość – w podmiotach prywatnych (). 🌍 Jak wypadają inne kraje?
• W UE udział osób z niepełnosprawnością w populacji powyżej 16 lat wynosi 27 % (ok. 101 mln osób), a zatrudnienie tej grupy – jedynie 50,6 % vs 74,8 % wśród osób bez niepełnosprawności .
• W Danii udział zatrudnionych osób z niepełnosprawnością sięga ok. 52 %, przewyższając średnią UE ().
• We Francji obowiązują systemy kwarantów 6 % zatrudnienia osób z niepełnosprawnością w firmach powyżej 20 pracowników oraz wsparcie finansowe — obecny poziom zatrudnienia tej grupy wynosi ok. 50 % ().
⸻
📌 Dlaczego Polska wypada gorzej?
1. Niska aktywność zawodowa – choć rośnie, to nadal nie przekracza 30 %.
2. Brak skutecznych narzędzi wsparcia, takich jak schematy flex‑job (jak w Danii), czy wymogów prawnych (jak we Francji).
3. Brak elastycznych rozwiązań rekrutacyjnych, brak dobrych praktyk w adaptacji stanowisk i wsparcia pracowników.
⸻
🚀 Co UE robi, a co Polska może zrobić?
• Unijna Inicjatywa Disability Employment Package zobowiązuje kraje do walki z barierami — wprowadzenie dobrych praktyk we wszystkich etapach zatrudnienia: od rekrutacji po retencję .
• UE wskazuje principle 17 Europejskiej Karty Praw Społecznych, która nakłada obowiązek wspierania zatrudnienia osób z niepełnosprawnością .
• W Polsce trwają prace nad reformą oceny niepełnosprawności – celem jest osiągnięcie stopy zatrudnienia osób niepełnosprawnych na poziomie 35 % w 2025 r. i 45 % w 2030 r. ().
⸻
✍️ Propozycja posta
**„Czy wiecie, że w Polsce zatrudnienie osób z niepełnosprawnościami to zaledwie ok. 28 %? W porównaniu z średnią unijną (~51 %) oznacza to ogromną lukę – wynoszącą aż ~50 punktów procentowych.
Kończymy już trzecie dziesięciolecie transformacji, a nadal blisko połowa Polaków z niepełnosprawnością nie ma dostępu do rynku pracy – i to mimo że w UE średnio zatrudnionych jest co druga osoba z niepełnosprawnością.
W krajach takich jak Francja (system quota 6 %) czy Dania (program flex‑job), liczby wyglądają znacznie lepiej – wskaźniki zatrudnienia sięgają nawet 50‑52 %.
Z okazji trwającej unijnej inicjatywy Disability Employment Package, warto zapytać: co może zrobić Polska, by w 2025 roku osiągnąć 35 % zatrudnionych osób z niepełnosprawnością, a do 2030 roku 45 %? Czy mamy polityki wsparcia godne UE?”**
⸻
✅ Podsumowanie
• Polska znacznie odstaje od średniej UE pod względem zatrudnienia osób z niepełnosprawnością.
• Luka w Polsce jest ponad dwukrotnie większa niż przeciętna unijna.
• Istnieją sprawdzone modele – quota system we Francji, flex job w Danii – które przyniosły lepsze efekty.
• UE daje ramy i finansowanie, a Polska musi podjąć konkretne działania, by osiągnąć cele na 2025 i 2030 rok.