Co poza aspektem finansowym zyskuje pracodawca zatrudniając OzN?

Co poza aspektem finansowym zyskuje pracodawca zatrudniając OzN?

 

Świat biznesu rozwija się bardzo prężnie we wszystkich dziedzinach, również w obszarze zatrudniania osób z niepełnosprawnościami. Dominującym aspektem, który przemawia za takim rozwiązaniem, są oczywiście finanse. Co poza aspektem finansowym zyskuje pracodawca, decydując się na zatrudnianie OzN?

 Osoby z Niepełnosprawnością są świetnymi specjalistami

Pracownicy z niepełnosprawnościami są tak samo dobrymi pracownikami, jak osoby w pełni sprawne. Osoby z niepełnosprawnościami kończą świetne szkoły i zdobywają wiedzę oraz doświadczenia w miejscu pracy. Jedyną różnicą są po prostu dysfunkcję, z którymi rodzą się lub nabywają OzN, ale w odpowiednio dobranej pod ich potrzeby pracy w niczym nie odbiegają od osób zdrowych.

Dodatkowo zatrudniając osobę z niepełnosprawnością pracodawca:

  • Realizuje swoje społeczne i etyczne zobowiązania
  • Uzyskuje korzyści w realizacji zadańi w rozwoju
  • Poprawia dostępność produktów i usług, która wynika z pracy z osobami
    z niepełnosprawnościami
  • Otwiera drzwi do nowych rynków i klientów oraz tworzy bardziej dostępne rozwiązania
  • Staje się konkurencyjny 

Korzyści płynące z zatrudnienia OzN

Pierwsze skojarzenie to na pewno korzyści finansowe. Firmy, które zatrudniają powyżej 25 osób w przeliczeniu na pełne etaty i nie zatrudniają 6% osób z niepełnosprawnościami, zobowiązane są do płacenia mandatu do PFRON. Są to naprawdę pokaźne sumy, które mogą pozostać w budżecie firmy, wystarczy tylko zatrudnić OzN. Firmy takie mogą również starać się o dofinansowanie wynagrodzeń pracowników z niepełnosprawnościami albo wyposażenia stanowiska pracy.
Najbardziej cenną korzyścią jest jednak pracownik, który jest częścią zespołu i wnosi swoją wiedzę oraz chęć do pracy, co przekłada się na rozwój firmy.

 Pracownik z niepełnosprawnością może wnieść wiele

Zacieranie stereotypów dotyczących zatrudniania pracowników z niepełnosprawnościami jest kluczowym elementem zmiany świadomości przedsiębiorców. OzN są doskonałymi fachowcami w swoich dziedzinach i udowadniają to każdego dnia. Pracodawcy, którzy ich zatrudniają, zyskują lojalnych i oddanych pracowników na długie lata. Ponadto pracownicy są niezwykle zdeterminowani i chętni do pracy. Pamiętajmy, że społeczeństwo coraz częściej choruje np. na depresję czy cukrzycę (tak, są to choroby na skutek, których można uzyskać orzeczenie o niepełnosprawności) i tak w jednym momencie każdy może stać się osobą z niepełnosprawnością.

,,Firma przyjazna osobom z niepełnosprawnościami staje się bardziej otwarta na świat i nowe wyzwania, bardziej różnorodna. Staje się też bardziej dostępna i w sytuacji, gdy pracownik sprawny, staje się niepełnosprawny, nie ma oporów, aby pracował dalej.” – mówi Monika Jura, Manager ds. projektów BPO NETWORK.

 Pracodawcy są wciąż zamknięci na osoby z niepełnosprawnością. Jak to zmienić?

Świadomość na temat zatrudniania osób z niepełnosprawnościami z biegiem lat zmienia się diametralnie i staje się powszechna. Jednak jest jeszcze ogromna rzesza przedsiębiorców, która zamyka się na zatrudnianie osób z niepełnosprawnościami. Przez co ciężko jest przekonać ich do tego, aby dali szanse pracownikom z niepełnosprawnościami. Potrzeba jeszcze wiele czasu, aby środowisko biznesowe w pełni ,,dojrzało” do takich działań. Najlepszym sposobem na weryfikacje umiejętności przyszłego pracownika jest po prostu danie mu szansy, zatrudniając na okres próbny. W ten sposób można określić, czy sprosta on oczekiwaniom czy nie. Dotyczy to tak samo osób z niepełnosprawnościami jak i osób sprawnych. Jeżeli po okresie próbnym potencjalny zatrudniony sprawdzi się, to takie działania mogą przynieść wiele dobrego!

,,Przedsiębiorca decydujący się na zatrudnienie osób z niepełnosprawnościami daje sygnał, że firma dba o dobro pracowników i klientów, co przekłada się na wzrost reputacji i wyników finansowych”. – podkreśla Monika Jura, Manager ds. projektów BPO NETWORK.

Podsumowując, głównym aspektem zatrudnienia OzN są pieniądze, jakie zostają w portfelu firmy. Jednak istnieje ogromny wachlarz korzyści płynących z zatrudnienia OzN, które zyskuje pracodawca. Dawanie szansy pracownikowi z niepełnosprawnością jest najistotniejszym aspektem zmiany świadomości biznesowej, która zwiększa się z dnia na dzień i powoduje, że WSZYSCY JESTEŚMY RÓWNI.