Dwa światy. Opera Niema Gdańsk..

Dwa światy. Opera Niema Gdańsk..

Niema Opera to projekt integracyjny dwóch języków polskich – migowego i mówionego, łączący świat niesłyszących i słyszących.

 Projektornia Gdański Archipelag Kultury zorganizowała wyjątkowy spektakl, który można było zobaczyć 21- 22 października w Stacji Orunia. Na spektaklu integracyjnym spotkały się dwa światy, ten słyszący i ten niesłyszący.  

Projekt rozpoczął się od przeprowadzenia licznych spotkań warsztatowych z zakresu twórczego pisania, teorii teatru, tańca oraz nauki języka migowego dla uczestników słyszących. Wyzwania twórcze i edukacyjne inicjowane w ramach „Niemej Opery” stanowiły nie tylko cenne doświadczenie dla uczestników, ale także stwarzały przestrzeń do inspirującej wymiany perspektyw, wykorzystując swoje naturalne predyspozycje i uwarunkowania.

Finał projektu stanowiło przygotowanie spektaklu a akcja w przedstawieniu rozgrywała się z perspektywy osób z niepełnosprawnością słuchową w nawiązaniu do fabuły opery z muzyką Daniela Aubera oraz librettem Eugène’a Scribe’a – „Niema z Portici”.

W eksperymentalnej wariacji na temat opery „Niema z Portici” uczestnicy przedstawili swoją wizję świata w sposób barwny i zaskakujący, dzięki czemu odbiorca miał okazję zobaczyć świat oczami najmniejszych osób z niepełnosprawnością słuchową. Scenariusz widowiska stworzyła Barbara Piórkowska. Muzykę do spektaklu przygotował Ignacy Wiśniewski, pianista jazzowy oraz kompozytor muzyki teatralnej i filmowej.