Praca daje siłę!

Praca daje siłę!

Praca jest jednym z warunków właściwego funkcjonowania. Nie ma chyba człowieka, którego nie bawi odpowiedź przedszkolaka na pytanie , kim chciałby w życiu zostać. Emerytem. Wiadomo, nie trzeba pracować a pieniążki się dostaje. Gdy jednak sami jesteśmy w takiej sytuacji i nie mamy przeszło 60 lat, znowu nie tak bardzo czujemy się szczęśliwi z powodu braku zajęcia.

Praca daje nam wolność, poczucie sensu życia, tego, że jesteśmy komuś potrzebni. Niektórzy z moich niepełnosprawnych znajomych twierdzą też, że praca pozwala im przetrwać te kilka godzin dziennie bez poczucia straty. Cała rodzina jest poza domem, w pracy lub szkole i tylko oni sami siedzą, gapiąc się w telewizor. W takiej sytuacji trudno jest czuć się pełnowartościowym człowiekiem. Bo nie jesteśmy nikomu potrzebni. Praca pozwala się czymś sensownym zająć.

Gdy okazało się, że nie mogę pracować w swoim zawodzie właśnie z powodu niepełnosprawności, początkowo szukałam jakiegokolwiek zajęcia. Żeby choć trochę podreperować budżet, bo nie starczało na podstawowe leki, o rehabilitacji nie wspominając. Ale to nie wszystko, praca daje poczucie sensu, dowartościowuje. Jeśli do tego jest twórcza, przynosi radość. Rozwija i dzięki pracy czujemy się częścią zespołu, kontaktujemy się z ludźmi, nawiązujemy przyjaźnie a przynajmniej dobre znajomości.

Praca dla osoby niepełnosprawnej to warunek sensu życia, gdyż dzięki niej jesteśmy – nawet tylko online – między ludźmi, wymieniamy informacje z innymi, żartujemy, rozwiązujemy zawodowe zadania, podnosi się nasza samoocena.

Wcale nie chcemy jako osoby niepełnosprawne dostawać pieniądze za nic, chcemy być przydatni, chcemy pokazać, na co nas stać, że mamy dobre pomysły racjonalizatorskie, że nawet dzięki ekranowi komputera wychodzimy do ludzi. Nie zamykamy się w czterech ścianach, oczekując litości. Praca, oprócz rodziny i zdrowia, to przecież sens życia każdego człowieka, a my jesteśmy ludźmi. Pełnowartościowymi, choć nie tak sprawnymi jak ogół.

Dlatego też jesteśmy lojalnymi pracownikami, bo zdajemy sobie sprawę, że tylko dzięki wrażliwości na drugiego człowieka pracodawca nas zatrudnia, że możemy pracować wyłącznie z powodu otwartości na niepełnosprawnych naszego pracodawcy. I robimy wszystko, by na to stanowisko pracy zasłużyć. Udowodnić, że dajemy radę, że się nadajemy, że jest super! Bo praca daje siłę.

Coraz więcej pracodawców zatrudnia osoby z niepełnosprawnością, które starają się wykonywać obowiązki jak sprawny człowiek. Wielu pracodawców chce osoby z niepełnosprawnością zatrudnić, ale nie bardzo wie, jak się do tego zabrać. Warto z tą sprawą zgłosić się do BPO Network. Nasza firma ma wieloletnie doświadczenie w zatrudnianiu i monitorowaniu efektów pracy osób z niepełnosprawnością, więc chętnie pokierujemy wszystkimi etapami w zatrudnieniu właściwej osoby.