Zatrudnianie osób z niepełnosprawnościami – wskazówki.

Zatrudnianie osób z niepełnosprawnościami – wskazówki.

💎 Zatrudnienie osoby z niepełnosprawnością niesie za sobą wiele korzyści nie tylko finansowych, ale również pozwoli pozyskać wykwalifikowanego i oddanego pracownika na długie lata.
Pracownicy z niepełnosprawnością niczym nie odróżniają się od pracowników pełnosprawnych. To świetni specjaliści, którzy często mieszkają w małych miejscowościach, dlatego najlepszą formą zatrudnienia jest zatrudnienie w sposób zdalny. 💻 💻
💎 Poniżej przedstawiamy kilka istotnych wskazówek, o których warto pamiętać:
👉 Osobę z niepełnosprawnością wlicza się jako niepełnosprawną do zestawienia pracowniczego w dniu przyniesienia przez nią dokumentu poświadczającego stopień niepełnosprawności. Można ją liczyć w zestawieniach do 3 miesięcy od wygaśnięcia odpowiedniego zaświadczenia, jeśli osoba ta stara się o nowe zaświadczenie o niepełnosprawności.
👉 Osoby ze znacznym i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności obowiązuje skrócony czas pracy. Mianowicie jest to 7 a nie 8 godzin dziennie, czyli 35 godzin tygodniowo.
👉 Osoby ze znacznym i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności po przepracowaniu jednego roku w danej organizacji, mają prawo do wykorzystania 10 dodatkowych dni urlopu wypoczynkowego.
👉 Na wizytę u specjalisty niepełnosprawny pracownik powinien otrzymać zwolnienie, które nie jest zaliczane ani do L4, ani do urlopów wypoczynkowych. Jest to tzw. obecność usprawiedliwiona płatna. By udowodnić, że się było u specjalisty, należy dostarczyć pracodawcy zaświadczenie potwierdzające wizytę. Tak rozliczaną wizytę można odbyć raz w miesiącu.
👉 Osobie z niepełnosprawnością przysługuje dodatkowe 15 minut wolnego czasu, który wlicza się do etatu, czyli osoba ta ma przerwę śniadaniową wynoszącą 30 minut. Do tego, jeśli pracuje ona przy komputerze po 5 minut na każdą przepracowaną godzinę. Gdy to wszystko policzymy, wyjdzie nam: 5 min. × 6 godz. (po siódmej kończymy pracę, więc jej nie liczymy) = 30minut + 30minut dodatkowej przerwy śniadaniowej = 1 godz. Z obliczeń wynika, że osoba legitymująca się stopniem umiarkowanym bądź znacznym niepełnosprawności będzie pracowała „na czysto” 6 godzin dziennie.
👉 Osoba z niepełnosprawnością ma prawo do uczestnictwa raz w roku w turnusie rehabilitacyjnym max. 21 dni, które są rozliczane następująco: pierwsze 11 dni robocze jest rozliczane w ramach turnusu i jeśli ich braknie, wykorzystuje się dodatkowe dni urlopu (czyli przysługujące pracownikowi niepełnosprawnemu 10 dodatkowych dni urlopu wypoczynkowego.