‘Im bardziej panujesz nad swoimi myślami i emocjami, tym bardziej panujesz nad swoim życiem`
Kamilu, opowiesz nam swoją historię?
Hmmm, moja historia niepełnosprawności zaczęła się od wypadku motocrossem a dokładnie enduro. Różnica jest taka, że w motocrossie jeździ się po torze a w enduro jeździ się po terenie leśnym. Mieszkam pod górami, za oknem mam las i pewnego sierpniowego dnia jechaliśmy ze znajomymi przez pola, nagle mnie coś wyrzuciło i przeleciałem przez kierownicę – nie straciłem przytomności, ale poczułem szok. Gdy doszedłem do siebie, nie czułem już nóg.
Pogotowie nie mogło dojechać na miejsce, więc śmigłowcem przetransportowano mnie do szpitala. Spędziłem tam 3 miesiące i tuż przed świętami, już na wózku pojechałem do domu.
Miałeś wówczas 25 lat. Całe Twoje życie się zmieniło…
Tak, zgadza się. Przez rok „przesiedziałem” w domu. Znalazłem pracę stacjonarną jako introligator. W trakcie pracy zainteresowałem się programowaniem i tworzeniem stron internetowych. Uczyłem się sam z materiałów dostępnych w Internecie. Przeglądając ogłoszenia o pracę dla niepełnosprawnych, natrafiłem na ogłoszenie w serwisie BPO Network na programistę – praca zdalna. Znalazłem taki sposób na pracę.
Tyle przeszedłeś, ale jak się z Tobą rozmawia, wydajesz się być bardzo spokojną i opanowaną osobą. Jak to robisz?
Wiesz co, już po wypadku przez ten rok, siedząc w domu, miałem dużo czasu, więc zaciekawiłem się medytacją, panowaniem nad umysłem czy nad emocjami. Dość często, czytając wpisy, przejawiało się hasło, że im bardziej panujesz nad swoimi myślami i emocjami, tym bardziej panujesz nad swoim życiem. Szedłem z tym nurtem i zgłębiałem wiedzę. I tak rzeczywiście jest, opanowanie myśli i emocji pozwala mi lepiej panować nad moim życiem.
Ile masz dziś lat i co lubisz poza pracą?
Dziś mam 33 lata. Motocykl już mnie tak nie ciekawi, obecnie przyglądam się temu, co dzieje się na świecie, interesuję się polityką. Interesuję się też czymś takim jak socjotechnika i manipulacja na dużą skalę. No, lubię przyglądać się, jak system manipuluje społeczeństwem.
No to sytuacja covidowa jest dla Ciebie idealna wręcz do obserwacji <śmiech>?
No tak, no tak <śmiech>
Powiedz nam Kamil, co jeszcze chciałbyś zrobić, kim chciałbyś być?
Ostatnio zainteresowałem się handlem kryptowalut i mam zamiar zgłębić wiedzę o rynku handlu nie tylko kryptowalut, ale również rynku walut. Rozumienie systemu walutowego pozwoli mi lepiej rozumieć nasz świat.
Trudno jest żyć na wózku Kamil? Jak to jest z tej praktycznej strony?
Wiesz, jak się ma samochód, to nie jest tak źle, te ograniczenia są dużo mniejsze. Będąc na wózku jeśli ma się sprawne ręce i głowę, to nie jest to jakieś duże ograniczenie. Nieco zmienia się sposób, w jakim się żyje.
No tak, punkt widzenia zależy od miejsca siedzenia. Kamilu, powiedź nam, czy masz może jakichś przekaz dla młodych ludzi, którzy wchodzą w dorosłe życie?
Mam kilka wskazówek.
Po pierwsze, ważnym elementem jest, żeby pokochać i zaakceptować siebie, bo jak nie pokochamy siebie, to nikt nie będzie mógł nas pokochać.
- Po drugie, ważne jest, aby nabywać nowe umiejętności, bo żyjemy w czasach, gdzie prawie każdy ma Internet i może poszerzać wiedzę właściwie bez ponoszenia kosztów.
- Po trzecie, bardzo ważne jest, żeby się usamodzielnić. To bardzo ważne, byśmy nie pozwalali na to, by inni nas wyręczali, bo gdy człowiek sam robi rzeczy, których wcześniej nie potrafił, w końcu znajduje sposób, by to wykonać i przełamuje się. Dzięki temu się rozwija.
Dziękuję za rozmowę.
Iwona Lewandowska